Zirkonyum Diş Fiyatları | Zirkonyum porselen diş fiyatları | Gülüş tasarımı Estetik diş

Zirkonyum Diş

Estetik diş kaplama uygulamaları içerisinde en çok kullanılan yani tercih edilen zirkonyum malzemesidir. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya www.drsertac.com/zirkonyum sayfasında zirkonyum diş uygulamaları önce sonra fotoğrafları ve zirkonyum diş kaplama yaptıranların yorumlarına yer vermiş. Bizde size genel bilgiler vereceğiz.

Yukarıdaki sayfanın da sizin için faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

Malzeme ismi ile anlan diş kaplamalar bazen tek diş bazen de köprü olarak uygulanabilir. Diş eksikliğiniz var ise eksik dişin yerine de diş koyularak boşluğun doldurulması söz konusudur. Bu durumda zirkonyum köprü uygulaması olarak adlandırılır. İlk uygulanmaya başlandığı yıllarda zirkonyum malzeme ile iki veya daha fazla üyeli köprüler yapmak mümkün olamamaktaydı. Ancak malzeme özelliklerinin geliştirilmesi sayesinde artık beş üyeye kadar zirkonyum diş köprüleri yapılabilmektedir. Genel olarak adlandırıldığında zirkonyum diş olarak söylenen bu diş hekimliği uygulaması aslında tek bir diş üzerine yapıldığında zirkonyum kaplama adını alır. Ancak eksik dişleri de tamamladığı zaman zirkonyum diş köprüsü olarak adlandırılmalıdır.

Eski porselen diş kaplamalarının sökülerek yerine estetik ve fonksiyonel diş kaplama veya köprülerinin yapılması tavsiye edilir. Eksik dişlerin olduğu bölgeye implant uygulaması için hekim size tavsiyede bulunacaktır. Boş olan yere bazen implant tavsiye edilebilmektedir. Güzel görünümlü diş kaplamaları yapmayı mümkün kılan bu malzeme sayesinde gülüş tasarımı uygulamaları gerçekleştirilir şimdi size gülüş tasarımı ile ilgili genel bilgiler vermek istiyorum.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş Uyumu

 • Zirkonyum oksit'in ortalama kullanım süresi 20 yıldır.
 • Gazete, dergi vb. yayınlarda belirtilen bir alerji reaksiyonu yoktur.
 • Materyalin sıcak ve soğuk etkilere karşı etkin yalıtımı.
Zirkonyum Diş Estetiği
 • "Tamamen seramik" teriminden anlaşıldığı gibi, zirkonyum akıllı seramiklerin metal çerçeveye ihtiyacı bulunmamaktadır.
 • Metal kaplamalı porselenler gibi ışıklı ortamlarda kendisini belli etmemektedir.
 • Işığı geçirme özelliği ile doğal dişlere en yakın görünümü sağlamaktadır.
Zirkonyum diş Avantajları nelerdir?

Zirkonyum destekli porselen kron ve köprüler metal destekliler kadar sağlam yapıdadır, düzgün yapıldıkları takdirde ve hasta tarafından bakımları yapıldığı sürece uzun yıllar sorunsuz olarak hastanın kendi dişiymiş gibi hizmet vereceklerdir.

Işık geçirgenlikleri doğal dişle eşdeğer olduğundan metal destekli porselenlerdeki gibiopak, yapay bir görüntü olmaz, çok doğaldırlar.

Dişeti uyumları mükemmeldir. Dişetine herhangi bir renk yansıması yapmadıkları gibi anti-allerjikolmaları nedeniyle herhangi bir dişeti reaksiyonuna da neden olmazlar. Birçok metal destekli porselende rastlanılan dişetlerindeki morumsu/siyah görüntü zirkonyumlarda olmaz.

 • Zirkonyum diş kaplama estetik yapısı ile doğal dişlerden ayırt edilmesi oldukça güçtür.
 • Zirkonyum kaplamanın ışık geçirgenlikleri vardır. Metal porselen gibi koyu renk yansıma yapmazlar
 • Metal destekli porselen diş kaplamalarında özellikle gün ışığında ve fotoğraf flaşında oluşan opak görüntü zirkonyum porselenlerde oluşmaz.
 • Zirkonyum diş kaplama alerjik resksiyon yapmayan bir malzemedir.
 • Diş eti hastalıklarında ve dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez.
 • Metal destekli porselenlerde zamanla dişeti metal rengini alarak porselen başlangıç noktaları ile dişeti arasında gri renkte bir hat oluşur. Zirkonyum porselen diş kaplama yapıldığında böyle bir sorun görülmez.
 • Isı yalıtıcı özellikleri çok iyi olduğundan soğuk sıcak hassasiyetini önlerler.
 • Zirkonyum porselenler yaklaşık 900 megapaskal dirence sahiptirler.
 • Bu özellikleri (dayanma kuvvetleri) sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar.
 • Zirkonyum metal destekli protezlere göre oldukça hafiftir.
 • Zirkonyumlar ağızda metalik tat vermezler.Galvanik akıma neden olmazlar
 • Dişeti kenarlarındaki koyu renklenmenin olmaması,
 • Daha estetik ve doğal dişe yakın görüntü vermesi,
 • Dişeti dostu.Allerjik reaksiyon oluşturmaması.
 • Cad cam sistem ile tam uyumlu mükemmel oturma sağlaması

Zirkonyum diş kaplama ne zaman uygulanır?

Madde kaybı çok olan dişlerde, eksik diş varlığında, özellikle estetiğin daha önem kazandığı ön bölgelerde zirkonyum destekli porselenler uygulanmaktadır.

Hasta ve hekim açısından avantajları nedir?

Uygulama zamanı kısalmıştır. İstenirse kişiye bir günde yeni bir gülüş kazandırılabilir. Dişin estetik kalitesi çok yüksek, ışık geçirgenliği ve duruşu doğal diş gibidir. Kullanılan porselen blokları daha önceden fabrika şartlarında hazırlanmış porselen blokları olduğu için materyalin fiziksel özellikleri değişmez hata paylarını minimuma indirilmiştir. Ara aşamalar azaldığı için hekime zaman kazandırır.

Sıcak-soğuk hassasiyeti gelişir mi?

Hayır, sıcak-soğuk hassasiyeti gelişmez.Çünkü Zirkonyum Oksitin ısı yalıtıcı özelliği vardır.

Alerji yapar mı?

Hayır, Zirkonyum Oksit doku uyumlu bir maddedir alerji yapmaz.Uzun ömürlü ve sorunsuz diş kaplamaları kullanmak isteyen hastalar için tavsiye edilen malzeme her ne kadar üstün özellikler taşırsa taşısın iyi bir ağız bakımı büyük önem taşır.

Şimdi size dişlerinizive sağlıklı kullanabilmeniz için ağız bakımına nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Aşağıda diş ve dişeti problemleri yaşamamak için neler yapmanız gerektiği ayrıntılı olarak yer alıyor.

Lütfen her bir maddeyi dikkatli şekilde okuyunuz. Sormak istediğiniz konularda bize iletişim formu ile ulaşabilirsiniz.

Diş hekimi Sertaç Kızılkaya nın http://www.drsertac.com sitesinde verdiği bilgiler doğrultusunda size diş temizliğinin nasıl yapılması gerektiği az gargaralarının kullanım şekli diş ipinin nasıl kullanılacağı ve diş fırçası ile diş temizleme hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Günde en az iki defa diş fırçalamanın temel koşul olduğunu unutmayın.

Zirkonyum Diş
İyi ağız bakımı nasıl olmalıdır?

İdeal bir ağız hijyeni dişlerimizin mikrop plağından tamamen temizlenmesi ile sağlanır.Gün içerisinde, yaşamımızı sürdürmek için yiyip içtiklerimiz plağın tekrar tekrar oluşmasına neden olur. Plak olgunlaşmadan diş üzerinden uzaklaştırılırsa dişlerimize ve diş etlerimize zarar veremez. Bu nedenle plak içerisindeki bakteriler çoğalmadan günde iki defa dişlerimizi fırçalamalıyız.

İnsanlar genellikle sanki dişlerin sadece ön yüzleri kirlenmiş gibi orayı fırçalarlar. İyi fırçalanmayan bölgelerde çürük ve diş eti hastalığı için gerekli ortam sağlanmış olur. Dişlerinizin ön, arka ve çiğneyici yüzleri kaliteli yumuşak bir fırça ile yeterli süre fırçalanmalıdır.Bu şekilde fırçaladığımızda ağız ve diş sağlığımızın için önemli bir işlemi tamamlamış oluruz.

Plakları engellemek için yapmamız gereken kaliteli bir diş fırçasıdır. Diş macununa gereğinden fazla önem verilmesi gereksizdir. Önemli olan diş fırçası ve diş ipidir. Diş macunu sadece fırçalamayı daha konforlu,daha iyi bir temizlemeye dönüştürür.

Diş macunu seçerken iyi bir markaya ihtiyaç duymamamız gerekir.Tadı,kokusu hoşunuza giden flor içeren ürünler tercih edilmelidir.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş fırçanızı 6 ay da bir değiştirmenizi öneriyor. Dişlerimizin üzerindeki plaka kazınacak kadar sert değildir. Sert fırçalandığında zamanla mine tabakasında aşınmalarına neden olur,hassasiyete sebep verir.Düzenli olara fırçalıyorum yine de çürük var diyorsanız;

 • Günde 2 defa en 5 dakika fırçanmalıdır.
 • Yumuşak kıllı fırça seçilmeli.
 • Dişler fırçalandıktan sonra diş ipi kullanılmalıdır.

Diş Temizliği Elektrikli Diş Fırçaları

Doğru kullanıldığında çocuklar için etkin bir temizlik kaynağı olur.Ancak yetişkinler bazen normal bir diş fırçasını doğru kullanamazlar.Dikkatsiz kullanılan fırça için ağız hijyeni sağlamak zordur.Yanlış normal fırça kullanımı eşittir yanlış elektrikli fırça kullanımıdır.Bir farkı yoktur.

Aileler çocuğun dikkatini çekmek için elektrikli fırça alırlar.İyi bir fırçalama alışkanlığı yoksa çocuğun bu da faydalı değildir.Sıkı bir diş fırçalama alışkanlığı olan çocuklara alınması daha uygundur.Diş fırçalamak istemeyen bir çocuk veya yetişkin bu fırçadan da bir süre sonra hevesi kaçar.Doğru ve dikkatli kullanıldığında gerçekten diş temizliği için etkin ve faydalıdır.

Gargaralar

Florürlü gargaralar ağız içerisinde plağı uzaklaştırır,dişeti hastalıklarına karşı korur,uzun vadeli ferah nefes sağlar.Sıradan gargaralar sadece kısa süreli nefesi ferahlatır.Florür içeren gargaralar diş fırçalandıktan sonra kullanılmalıdır.

Diş ipi kullanımı nasıl olmalıdır?

Ne kadar dikkatli fırçalarsak fırçalayalım mutlaka dişler arası güzel temizlenemez. Diş araları çürük oluşumuna en müsait yerlerdir.Burada diş ipinden yardım alabiliriz. Kalan plağı uzaklaştırır.Diş çürüğü oluşmaması için yardımcı olur.