Zirkonyum Diş Nedir?

Estetik diş kaplama uygulamaları içerisinde en çok kullanılan yani tercih edilen zirkonyum malzemesidir. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya www.drsertac.com/zirkonyum sayfasında zirkonyum diş uygulamaları önce sonra fotoğrafları ve zirkonyum diş kaplama yaptıranların yorumlarına yer vermiş. Bizde size genel bilgiler vereceğiz.

Zirkonyum sayfasının da sizin için faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

Malzeme ismi ile anılan diş kaplamalar, bazen tek diş, bazen de köprü olarak uygulanabilir. Diş eksikliğiniz var ise eksik dişin yerine de diş koyularak boşluğun doldurulması söz konusudur. Bu durumda zirkonyum köprü uygulaması olarak adlandırılır. İlk uygulanmaya başlandığı yıllarda zirkonyum malzeme ile iki veya daha fazla üyeli köprüler yapmak mümkün olamamaktaydı. Ancak malzeme özelliklerinin geliştirilmesi sayesinde artık beş üyeye kadar zirkonyum diş köprüleri yapılabilmektedir. Genel olarak adlandırıldığında zirkonyum diş olarak söylenen bu diş hekimliği uygulaması aslında tek bir diş üzerine yapıldığında zirkonyum kaplama adını alır. Ancak eksik dişleri de tamamladığı zaman zirkonyum diş köprüsü olarak adlandırılmalıdır.

Eski porselen diş kaplamalarının sökülerek yerine estetik ve fonksiyonel diş kaplama veya köprülerinin yapılması tavsiye edilir. Eksik dişlerin olduğu bölgeye implant uygulaması için hekim size tavsiyede bulunacaktır. Boş olan yere bazen implant tavsiye edilebilmektedir. Güzel görünümlü diş kaplamaları yapmayı mümkün kılan bu malzeme sayesinde gülüş tasarımı uygulamaları gerçekleştirilir şimdi size gülüş tasarımı ile ilgili genel bilgiler vermek istiyorum.

Gülüş Tasarımı  ve Zirkonyum Kaplama?

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.Sağlıklı ve estetik gülüşler için yüksek teknolojili malzemeler üretilmektedir. Zirkonyum diş kaplama da bunlardan birisidir. Doğal diş gibi sağlıklı ve estetik diş görüntüsü elde etmek için zirkonyum kaplamalar tercik edilmektedir.

Gülüş Tasarımı Nedir?
Zirkonyum Diş Kaplama Örneği. 

Zirkonyum Diş Nedir?

Zirkonyum destekli porselen kron ve köprüler metal destekli kadar sağlam yapıdadır, düzgün yapıldıkları takdirde ve hasta tarafından bakımları yapıldığı sürece uzun yıllar sorunsuz olarak hastanın kendi dişiymiş gibi hizmet vereceklerdir.

Işık geçirgenlikleri doğal dişle eşdeğer olduğundan metal destekli porselenlerdeki gibi opak, yapay bir görüntü olmaz, çok doğaldır. Diş eti uyumları mükemmeldir. Diş etine herhangi bir renk yansıması yapmadıkları gibi anti-allerjik olmaları nedeniyle herhangi bir dişeti reaksiyonuna da neden olmazlar. Birçok metal destekli porselende rastlanılan diş etlerindeki morumsu/siyah görüntü zirkonyumda olmaz.

 • Zirkonyum oksit’in ortalama kullanım süresi 20 yıldır.
 • Gazete, dergi vb. yayınlarda belirtilen bir alerji reaksiyonu yoktur.
 • Materyalin sıcak ve soğuk etkilere karşı etkin yalıtımı.

Zirkonyum Diş Estetiği

 • “Tamamen seramik” teriminden anlaşıldığı gibi, zirkonyum akıllı seramiklerin metal çerçeveye ihtiyacı bulunmamaktadır.
 • Metal kaplamalı porselenler gibi ışıklı ortamlarda kendisini belli etmemektedir.
 • Işığı geçirme özelliği ile doğal dişlere en yakın görünümü sağlamaktadır.

Zirkonyum Diş Avantajları

 • Zirkonyum diş kaplama estetik yapısı ile doğal dişlerden ayırt edilmesi oldukça güçtür.
 • Zirkonyum kaplamanın ışık geçirgenlikleri vardır. Metal porselen gibi koyu renk yansıma yapmazlar
 • Metal destekli porselen diş kaplamalarında özellikle gün ışığında ve fotoğraf flaşında oluşan opak görüntü zirkonyum porselenlerde oluşmaz.
 • Zirkonyum diş kaplama alerjik reaksiyon yapmayan bir malzemedir.
 • Diş eti hastalıklarında ve dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyum ile görünmez.
 • Metal destekli porselenlerde zamanla dişeti metal rengini alarak porselen başlangıç noktaları ile dişeti arasında gri renkte bir hat oluşur. Zirkonyum porselen diş kaplama yapıldığında böyle bir sorun görülmez.
 • Isı yalıtıcı özellikleri çok iyi olduğundan soğuk sıcak hassasiyetini önlerler.
 • Zirkonyum porselenler yaklaşık 900 MP dirence sahiptirler.
 • Bu özellikleri (dayanma kuvvetleri) sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar.
 • Zirkonyum metal destekli protezlere göre oldukça hafiftir.
 • Zirkonyum kaplama ağızda metalik tat vermezler. Galvanik akıma neden olmazlar
 • Diş eti kenarlarındaki koyu renklenmenin olmaması,
 • Daha estetik ve doğal dişe yakın görüntü vermesi,
 • Diş eti dostu. Alerjik reaksiyon oluşturmaması.
 • Cad Cam sistem ile tam uyumlu mükemmel oturma sağlaması

Zirkonyum Diş kaplama Ne Zaman Uygulanır?

Madde kaybı çok olan dişlerde, eksik diş varlığında, özellikle estetiğin daha önem kazandığı ön bölgelerde zirkonyum destekli porselenler uygulanmaktadır.

Hasta ve Hekim Açısından Avantajları

Zirkonyum Diş
Zirkonyum Diş

Uygulama zamanı kısalmıştır. İstenirse kişiye bir günde yeni bir gülüş kazandırılabilir. Dişin estetik kalitesi çok yüksek, ışık geçirgenliği ve duruşu doğal diş gibidir. Kullanılan porselen blokları daha önceden fabrika şartlarında hazırlanmış porselen blokları olduğu için materyalin fiziksel özellikleri değişmez hata paylarını minimuma indirilmiştir. Ara aşamalar azaldığı için hekime zaman kazandırır.

Sıcak-soğuk Hassasiyeti

Hayır, sıcak-soğuk hassasiyeti gelişmez. Çünkü zirkonyum oksitin ısı yalıtıcı özelliği vardır.

Alerji

Hayır, zirkonyum oksit doku uyumlu bir maddedir alerji yapmaz.Uzun ömürlü ve sorunsuz diş kaplamaları kullanmak isteyen hastalar için tavsiye edilen malzeme her ne kadar üstün özellikler taşırsa taşısın iyi bir ağız bakımı büyük önem taşır.

Şimdi size dişlerinizi ve sağlıklı kullanabilmeniz için ağız bakımına nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Aşağıda diş ve dişeti problemleri yaşamamak için neler yapmanız gerektiği ayrıntılı olarak yer alıyor.

Lütfen her bir maddeyi dikkatli şekilde okuyunuz. Sormak istediğiniz konularda bize iletişim formu ile ulaşabilirsiniz.

Günde en az iki defa diş fırçalamanın temel koşul olduğunu unutmayın.

 

× WhatsApp ile randevu alın