Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum Nedir?
Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum malzemesi atom numarası 40 atom ağırlığı 91.224 olan gümüşümsü beyaz renkli katı bir malzemedir. Diş hekimliğinde sıkıştırılmış zirkonyum blokların bilgisayar destekli üretim aşaması sayesinde kazınması ile üretilir. Estetik diş kaplama uygulaması istendiğinde zirkonyum nerede ise vazgeçilmez bir malzemedir. Gerek dayanıklılığı gerekse estetik başarısı sayesinde diş hekimleri ince ve ışık geçiren bu malzemeyi her geçen gün daha çok kullanmaktadırlar. Bilgisayar ekranında tasarımı yapılan diş kaplamaları üretim aşamasında hatasız bir şekilde hazırlanır. Doğal diş görüntüsü elde edilen zirkonyum diş kaplamaların üretim aşamalarıyla ilgili size biraz bilgi vermeye çalışalım.

Zirkonyumun Cad-Cam ile yapılması nasıl oluyor?

CAD: Bu kısaltma ComputerAided D esign ingilizce kelimesinin baş harflerinden oluşmaktadır.Türkçesi Bilgisayar Destekli Tasarım ‘dır.

CAM: Bu kısaltma ComputerAided M anufacturing ingilizce kelimesinin baş harflerinden oluşmaktadır.Türkçesi Bilgisayar Destekli imalat ‘tır.

Zirkonyum Dişler ve CAD-CAM çalışma prensibleri

Hekim tarafından gelen ölçünün Scanner da taranarak bilgisayar ortamında tasarlanması ve Cam ortamında imal edilmesidir. Bu sayede yapılan işin kusursuz ve ölçü ile birebir üretilmesi sağlanır. Hem zaman hem de işin estetiği açısından günümüzde sektörde yerini almış olan büyük bir kolaylıktır.

Dental CAD/CAM dünyasına giriş için artık sadece bir scanner ile mümkün.Çünkü artık ‘açık’ sistem avantajlarını Dental Wings firması çözüm olarak sunmaktadır. Orijini dental CAD/CAM’in ilk günlerine dayanan bir ekip tarafından geliştirilen 3B scannerlar (tarayıcı) ve protetik tasarım CAD programları sayesinde artık teknolojiyi takip etmek ve adapte olmak çok kolay.

Zirkonyum Kuron ve Köprüler

Porselenler ağızda birkaç yıl öncesine kadar tek başlarına değil de, yüksek çiğneme basıncına karşı dayanıklı olabilmeleri için metal bir destek ve altyapı üzerinde kullanılmak zorundaydılar.

Şeffaf olan doğal diş minesinin aksine, metal ışığı geçirmediği için metal altyapılı porselen kronlar bazı durumlarda donuk ve yapay görüntülere, dişeti kenarında da gri alanlara yol açabilmektedirler.

Full porselen (metal desteksiz) restorasyonlar ise ışık geçirgenliğinden dolayı mükemmel estetik sonuçlar vermektedirler. Sağladıkları ‘derinlik’ ve ‘canlılık’ duygusu nedeniyle doğal dişlerden ayırt edilmeleri çok zordur.

Metal desteksiz porselen restorasyonlar için kullanılan çeşitli porselen materyalleri vardır. Bu malzemelerden iki tanesi klinik sonuçları bakımından öne çıkmaktadır.

Zirkon

Zirkon yeşil, sarı ve kahverengi türleri olan saydam ve doğal bir taştır. Zirkon daha önceleri tıpta vücudun birçok bölgesinde çeşitli amaçlarla kullanılmış ve her hangi bir yan etkisi görülmemiştir. Son yıllarda da diş hekimliğinde kullanılmaya başlanmıştır.Zirkon diş sağlamlık ve estetik görünümün dışında da çok tercih edilmektedir. Metal alerjisi olanlar için güvenle kullanmaktayız. Zirkon porselen dişlere göre daha dirençlidir. Dış etkenlerden etkilenmez ve renk değişimi yapmaz. Zirkon cad cam teknolojisi ile yapılmaktadır. Bilgisayar destekli cihazlarda alınan ölçüler optik okuyucular da taranarak el değmeden kesilip şekillendirilirler. Böylece yapım süresi de kısaltılmaktadır. Kırık dişlerin düzeltilmesinde, ayrık dişlerin birleştirilmesinde, çarpık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde, madde kaybı çok olan dişlerde zirkon diş uygulaması yapmaktayız. Dişeti problemi, ağız kokusu ve ağızda tat bozukluğu yapmayan güvenle kullanılmalıdır. Zirkon porselen diş lere göre daha fiyatlıdır.Ancak uzun süre kullanılması ve getirdiği artı avantajlar düşünülecek olursa bu fiyatların çok da yüksek olmadığını göreceksiniz.Diş ölçüleriniz alındıktan sonra dişeti uyumu kontrol edilir. Daha sonra estetik prova yapılır. Son aşamada ise renk uyumu yapılarak 10 gün gibi kısa bir sürede teslim edilir. Bu süre zarfında geçici dişler takılarak bu süreyi sorunsuz geçirmeniz sağlanır.

Zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar

Direnci, biyolojik uyumluluğu ve kırılma direnci ile diğer dental materyaller arasından sıyrılmaktadır. Diş eti problemleri ve alerjiye sebep olmaz, ışık geçirme özelliği ile doğal dişlere yakın estetik ve fonksiyonu yakalamamızı sağlar.

Zirkonyumun üzerine porselen ve köprüler Ceramic ve Zirkonyum kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan CERCON kısa adı ile anılır. 900 Mpa dirence sahip sistem en yüksek fiziksel değerlerin yanında ışık geçirme özelliği doku uyumu ve birçok değişik endikasyonu kapsayarak diş hekimliğinde yepyeni bir dönem başlatmıştır.

Materyalin başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır. 1998 yılında başlayan araştırmalar sonucunda 2002 yılı başından itibaren klinik uygulamalara tüm dünyada geçilmiştir. Bu yeni uygulama ile hastada metal-seramik ve tam seramik restorasyonlarda oluşan estetik kaygılar kesinlikle ortadan kalkmaktadır.

Zirkonyum Diş

Günümüzde insanların estetik ihtiyaçlarının ve beklentilerinin artması sonucunda, diş hekimliğinde estetik teknolojisi hızla gelişmektedir. Bunun sonucunda daha doğal, ışık geçirgenliği gerçek dişinkine daha yakın, dişetine daha uyumlu bir materyal bulunmuştur.

Bu gelişmeler ve bulunan bu materyal en çok estetik porselenlerin (metalsiz kaplamalar, kuronlar, köprüler, lamina kaplamalar, press porselenler, zirkonyum porselen) yapımında kullanılmıştır. Metal desteksiz zirkonyum porselenler estetik beklentisi yüksek olan hastaların ve daha iyiyi hedefleyen diş hekimlerinin tercihi olmaktadır.

Porselen Diş

Kaybedilen dişlerin yerini doldurmak için uygulanan porselen diş en çok uyguladığımız diş kaplamasıdır. Çürük dişler veya dişlerin dolgu yapılamayacak hale geldiği durumlarda, kırılan dişlere estetik görünüm sağlamak için porselen diş yapmaktayız. Porselen dişyapımında kullanılan malzemenin kalitesi çok önemlidir.Porselen diş kaliteli olur, hasta gereken özeni ve bakımı gösterirse uzun yıllar kullanılabilir. Porselen diş için özel teknisyenlerimiz tarafından kaplamaların yapımına başlanır. Kaplamalar yapıldıktan sonra birkaç kez prova yapılır ve en uygun hale geldikten sonra renk belirlenir. Yarım kaplama durumlarında ağızda bulunan dişlere en uygun renk seçilir. Kısa sürede takım aşamasına gelmektedir. Porselen diş kaplamalarının ömrü normalde 5 ila 10 yıl arasında değişmektedir.Ancak kaliteli yapılan ve hastanın kullanımına bağlı olarak 20 yıla kadar kullanılmaktadır. Diş gıcırdatması ve sıkma gibi problemi olanlar gece plağı değimiz bir aparat kullanmalıdır. Aksi takdirde porselen diş kaplamalarının kısa sürede kırılmasına sebep olabilir. Porselen diş belli aralıklarla kontrol edilmelidir. Bakımı özenle yapılmalı, her yemekten sonra mutlaka fırçalanmalı, günde 2 kez diş ipi kullanılmalı ve 6 ayda bir kontrole gidilmelidir. Böylece porselen diş kaplamalarınızın ömrünü uzatır, daha sağlıklı dişlere sahip olursunuz. Porselen diş kullananlar ceviz, fındık vb. sert cisimleri kırmaktan kaçınmalıdır. Ağız ve diş sağlığına daha çok özen göstermelisiniz.

Estetik Porselen Dişler

Diş hekimliğinde kaplama ve köprü dediğimizde 3 farklı materyal vadır.Bunların hepsinin dış katmanı porselendir.

Bu 3 tedavide de ağızda gördüğümüz dış tabaka porselendir. Bu 3 gurup porselenin altındaki madde nedeni ile birbirlerinden ayrılır. Hepsinin farklı kullanım alanları ve endikasyonları vardır.

  • a. Zirkonyum Porselenler (porselenin altında zirkonyum altyapı var)
  • b. Metal Destekli Porselenler(porselenin altında metal altyapı var)
  • c. Full Seramikler(porselenin altında farklı bir madde yok tamamen porselen)

Hem estetik hem de dayanıklı bir kaplama istiyorsak zirkonyum porselenleri tercih ediyoruz. Zirkonyum porseleni arka diş, ön diş ayrımı yapmaksızın tüm kaplamalarda ve köprülerde kullanıyoruz.

Eski metal destekli porselenlerde dişeti kenarlarında oluşan morluk zirkonyum porselenlerde oluşmuyor. Madde dişetiyle dost bir yapıda, metalin yarattığı dişeti çekilmeleri, alerji gibi sorunlar zirkonyum porselenlerde oluşmuyor.

Dişeti kenarında metal ile porselenin birleştiği alan koyu bir çizgi şeklinde görünüyor.

Metal kullanılmadığı için daha doğal bir görüntü sağlama imkanı mevcut.

Dişeti yıllar içerisinde doğal olarak bir miktar çekilir. Zirkonyum porselen kaplamalı dişlerde, dişeti çekilse bile dişeti altından gri metal değil dişle aynı renkte zirkonyum yansıyacaktır. Buda estetik açıdan hastayı rahatsız etmeyecektir.Zirkonyumun diğer bir artısı teknolojisidir. Zirkonyum alt yapı laboratuarda Cad-Cam(Bilgisayar destekli tasarım ve üretim) olarak hazırlanır dolayısıyla hata payı sıfıra yakındır. Dişin üzerine yapıştırıldıklarında boşluk kalmaz, sızdırma yapmazlar hava almazlar. Bu sayede alttaki dişler çürümez.

× WhatsApp ile randevu alın