Diş Kaplama Kullananlar Ağız Bakımını Nasıl Yapmalı?

İdeal bir ağız hijyeni dişlerimizin mikrop plağından tamamen temizlenmesi ile sağlanır. Gün içerisinde, yaşamımızı sürdürmek için yiyip içtiklerimiz plağın tekrar tekrar oluşmasına neden olur. Plak olgunlaşmadan diş üzerinden uzaklaştırılırsa dişlerimize ve diş etlerimize zarar veremez. Bu nedenle plak içerisindeki bakteriler çoğalmadan günde iki defa dişlerimizi fırçalamalıyız.

İnsanlar genellikle sanki dişlerin sadece ön yüzleri kirlenmiş gibi orayı fırçalarlar. İyi fırçalanmayan bölgelerde çürük ve diş eti hastalığı için gerekli ortam sağlanmış olur. Dişlerinizin ön, arka ve çiğneyici yüzleri kaliteli yumuşak bir fırça ile yeterli süre fırçalanmalıdır.B u şekilde fırçaladığınızda ağız ve diş sağlığımızın için önemli bir işlemi tamamlamış oluruz.

İyi Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş fırçanızı 6 ay da bir değiştirmenizi öneriyor. Dişlerimizin üzerindeki plaka kazınacak kadar sert değildir. Sert fırçalandığında zamanla mine tabakasında aşınmalarına neden olur,hassasiyete sebep verir.Düzenli olarak fırçalıyorum yine de çürük var diyorsanız;

  1. Günde 2 defa en 5 dakika fırçalanmalıdır.
  2. Yumuşak kıllı fırça seçilmeli.
  3. Dişler fırçalandıktan sonra diş ipi kullanılmalıdır.

Plakları engellemek için yapmamız gereken bir diş fırçasıdır.

Diş macununa gereğinden fazla önem verilmesi gereksizdir.

Önemli olan diş fırçası ve diş ipidir.

Diş macunu sadece fırçalamayı daha konforlu,daha iyi bir temizlemeye dönüştürür.

Diş macunu seçerken iyi bir markaya ihtiyaç duymamamız gerekir.

Tadı,kokusu hoşunuza giden flor içeren ürünler tercih edilmelidir.

Diş Temizliği Elektrikli Diş Fırçaları

Doğru kullanıldığında çocuklar için etkin bir temizlik kaynağı olur.Ancak yetişkinler bazen normal bir diş fırçasını doğru kullanamazlar.Dikkatsiz kullanılan fırça için ağız hijyeni sağlamak zordur.Yanlış normal fırça kullanımı eşittir yanlış elektrikli fırça kullanımıdır.Bir farkı yoktur. Aileler çocuğun dikkatini çekmek için elektrikli fırça alırlar.İyi bir fırçalama alışkanlığı yoksa çocuğun bu da faydalı değildir.Sıkı bir diş fırçalama alışkanlığı olan çocuklara alınması daha uygundur.Diş fırçalamak istemeyen bir çocuk veya yetişkin bu fırçadan da bir süre sonra hevesi kaçar. Doğru ve dikkatli kullanıldığında gerçekten diş temizliği için etkin ve faydalıdır.

Gargaralar

Florürlü gargaralar ağız içerisinde plağı uzaklaştırır, dişeti hastalıklarına karşı korur,uzun vadeli ferah nefes sağlar.Sıradan gargaralar sadece kısa süreli nefesi ferahlatır. Florür içeren gargaralar diş fırçalandıktan sonra kullanılmalıdır.

Diş İpi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Ne kadar dikkatli fırçalarsak fırçalayalım mutlaka dişler arası güzel temizlenemez. Diş araları çürük oluşumuna en müsait yerlerdir.Burada diş ipinden yardım alabiliriz. Kalan plağı uzaklaştırır.Diş çürüğü oluşmaması için yardımcı olur.