Diş Kaplaması Nedir, Nasıl Yapılır?

Sayfa İçeriği

Diş kaplaması nedir, nasıl yapılır, diş kaplama fiyatları, çeşitleri ve kanal tedavisi olan ön dişlere kaplama gerekir mi? Sorularının cevabı için okuyunuz.

Diş Kaplama Nedir?

Dişler çeşitli nedenlerle hasar görebilir. Dişin en güçlü kısmı olan ağız içerisinde parlak bir görüntüye sahip mine tabakası adeta bir zırh gibi dişi korur. Bu tabaka çeşitli nedenlerle hasar gördüğünde dişin iç kısmında bulunan dentin tabakası hassasiyet yapmaya başlar. Diş çürükleri mine tabakasını kaybetmiş dişlerde hızlı ilerler ve dişin pulpa odasına ulaştıklarında şiddetli diş ağrısı yaparlar.

Bazen doğuştan itibaren var olan mine tabakasının zayıf olması nedeniyle diş üzerinde koruyucu bir tabaka bulunmaz. Bu gibi durumlarda diş hekimi mevcut dişi korumak amacıyla bunun üzerine bir diş kaplama yapılması gerektiğini söyleyebilir. Mine tabakasını kaybetmiş bir diş, dikkatli bir hazırlık aşaması sonrası üzerine kaplama gelecek şekilde bir miktar aşındırılır ve laboratuvarda hazırlanan kaplama, aşındırılmış dişin üzerine yerleştirilir. Bu işleme diş kaplama adı verilir.

Diş kaplama gerektiren diğer durumlar şunlardır:

Diş üzerinde kırık oluşması, diş çürükleri, sert fırçalama veya diş gıcırdatma. Bu nedenler diş minesinin hasar görmesi bir gün estetik amaçlı ihtiyaçlar. Diş üzerine yapılan kaplama iyi uygulandığında kendi dişinizde ayırt edilemeyecek kadar iyi sonuçlar verir. Dişin kaplama için hazırlanması yaklaşık her bir diş için bir saat sürer gerektirir. Diş hekimi dişinizin üzerinden hava ve su püskürten cihazı ile aşındırma yapar.

Aşındırılan diş adeta soyulmuş bir hal alır. Bütün mine tabakası kaldırılan ve dentin tabakası üzerinde şekillendirme yapılan diş üzerine aynı seansta geçici diş hazırlanır ve aynı seansta takılır. Diş Hekimi bu işlemi tedaviye ilk başladığınızda aldığı ölçü ile yapar. Dişiniz eksik veya değeri ise tecrübeli bir diş hekimi bu sorunlarına yapacağı ilk geçici diş kaplaması ile ortadan kaldıracaktır.