Kuronlar ve Diş Köprüleri

Sayfa İçeriği

Diş Kaplama Malzemeleri
Diş Kaplama Malzemeleri

Ağız içerisinde çeşitli nedenler ile bir veya birden fazla diş çekildiğinde konuşma ve çiğneme fonksiyonlarında büyük kayıp ortaya çıkar. Çekilen diş ön bölgedeyse estetik problem de görülecektir. Kaybedilen fonksiyon ve estetiği yeniden kazanmak amacı ile eksilen dişin yerine yenisi yapılmalıdır. Bu amaç ile çekim boşluğunun ön ve arkasındaki dişler kesilerek üzerine diş köprüleri yapılır. 

Özellikle eksik diş bölgesinde implant yapmak için yeterli kemik bulunmuyor ise diş köprüleri eksik dişleri tamamlamak için iyi bir alternatif olmaktadır.

Bazen de tek bir diş için büyük madde kayıpları var ise diş kaplama önerilir. Kanal tedavisi nedeniyle renk değişikliği gibi sorunlar olduğu için diş üzerine tek bir kaplama yapmak gerekebilmektedir. 

Diş Kaplama Malzemeleri

Diş Kaplama
Diş Kaplama

Diş üzerine yapılan kuramlar ve köprüler için kullanılan farklı malzemeler vardır. Bunlardan en çok kullanılan metal destekli diş kaplamalar ve metal içermeyen estetik zirkonyum diş kaplamalar dır.

Günümüzde en çok kullanılan zirkonyum diş kaplamalardır. Metal destekli porselen diş kaplamalar uzun yıllar diş hekimliğinde kaplama malzemesi olarak kullanılmıştır. Özellikle altın malzemesi biyolojik olarak uyumlu olduğu için uzun yıllar tercih edilmiştir. Ancak altının yüksek fiyatlı olması diğer metallerin de ağızda biyolojik olarak tam uyumlu olmaması gibi nedenler ile daha iyi bir malzeme arayışı ortaya çıkmıştır. Diş kaplaması ve köprüsü için günümüzde estetik ve biyolojik özellikleri ile istenilen düzeyde olan zirkonyum diş kaplamalar kullanılmaktadır.

Zirkonyum diş kaplama özellikleri:

  1. Malzeme biyolojik olarak uyumlu olduğu için alerji yapmaz
  2. Estetik olarak çok iyi sonuçlar verir
  3. Isı iletkenliği diş ile yakın olduğundan soğuk sıcak hassasiyeti kısa sürede kaybolur
  4. Üretim aşamaları bilgisayar yardımıyla gerçekleştiği için ağızdaki kesik diş ile çok iyi uyum sağlar.
  5. İyi yapılmış zirkonyum diş kaplama ve köprülerin altında çürük oluşmaz.