Ön Diş Kaplama

Özellikle ön dişlerin kaplanması gerektiğinde estetik olarak beklentiler yükselir. Ön diş kaplaması ihtiyacı olduğunda doğal görünen ve yanındaki diğer kendi dişlerinizden ayırt edilemeyecek kadar başarılı diş kaplamaları yapılması gerekir.

Zirkonyum diş kaplama önce sonra örnek
Zirkonyum diş kaplama önce sonra örnek

Son 10 yıla kadar ön dişler için ısınma sorunu olmayan ve renk seçenekleri porselen diş kaplamalar tercih edilmekteydi. Ancak porselen diş kaplamanın içerisinde bulunan metal nedeni ile birçok estetik sorun yaşanmaktaydı. Porselene destek vermek amacıyla altyapıda kullanılan metal, diş eti kenarında koyu renkli bir görünüm oluşturmaktadır.

Dişler takıldıktan birkaç yıl sonra diş eti kenarındaki mor renk giderek artmakta ve zaman içerisinde bu metal ile kesik diş arasında uyumsuzluk oluşur. Bu nedenle diş eti çekilmeleri görülmekteydi. bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla zirkonyum diş kaplamalar kullanılmaya başlandı. Zirkonyum kaplamalar da alt yapıda kullanılan zirkon malzemesi beyaz renklidir ve biyolojik olarak diş eti ve vücut ile tam uyumlu bir malzemedir. Zirkonyumun hem renk olarak hem de biyolojik olarak vücut ile uyumlu olması nedeni ile diş hekimleri özellikle ön diş kaplamaları Zirkonyum diş kaplama yapmak isterler.

Estetik diş yapımı
Estetik diş yapımı

Dişlerin sadece rengi değil sıralanışları da diş estetiği için önemlidir. Mesela yanda resmini gördüğünüz hasta için sadece diş beyazlatma yeterli değil. Dişlere dikkatli baktığınızda açıların hastanın sağ tarafına doğru eğri olduğunu göreceksiniz. Bu durumu düzeltmek için ortodonti tedavisi uygulanması gerekir. Ortodonti tedavi süresi veya fiyatını göze alamayan hastalar için diş kaplama uygulaması önerilir. Bu hastaya estetik diş görüntüsü elde edilmesi amacı ile zirkonyum diş kaplama uygulaması önerilmiştir.

Dişlerde kanal tedavileri olması ve dişlerin iç taraflarındaki kırıklar nedeni ile uygulanan diş kaplama diş ömrünün de uzamasına, dişin daha uzun süre kullanılabilmesine yardım edecektir.