Bütün Dişlerde Problem Olduğu Zaman Ne Yapılır?

Bütün dişlerde sallanma, çürük veya enfeksiyon olması demek genellikle dişleri kaybetmek anlamına gelir. Mümkün olduğunca dişleri ağızda tutmak gerektiğini her vesileyle söylüyorum. Bu nedenle mümkünse kurtarılabilecek dişleri kurtarmak kalan dişler için ise onların estetik ve fonksiyon görevlerini yerine getirecek yeni dişler yapmak gerekir. Bu yazıda size bütün dişlerini kaybetmiş bir hasta için neler yapabileceğimizden bahsetmek istiyorum.

Bütün Dişlerini Kaybedenler İçin 3 Alternatif

Dişlerini kaybetmiş bir hasta için genel olarak üç alternatiften söz etmek mümkündür. Bunlardan ilki ve en çok tercih ettiğimiz eksik dişler yerine implant koyarak onun üzerine sabit diş kaplamaları yapıştırmak veya vidalamak şeklinde olur. Bu neredeyse kendi dişleri gibi rahat edeceği bir uygulamadır. Ancak çok iyi bir planlama ve kaliteli malzemeler ile çok iyi bir uygulama gerektirir. Hem hekimin bilgili ve deneyimli olması hem diş teknisyeni donanımlı olması gerekir. Kaliteli malzemeler kullanılmalı ve hastada üzerine düşen bakım temizlik görevlerini eksiksiz yapmalıdır.

Bütün Dişlerini Kaybedenler İçin İmplant

Bütün dişler çekildikten sonra yapılan sabit implant üzeri köprü olarak adlandırdığımız bu yöntemde kemik erimesine bağlı olarak dişlerin görünürlüğü bir miktar azalmaktadır. Yani özellikle üst çene ön bölgede konuşma ve gülme sırasında üst dişler kişinin kendi dişlerine nazaran daha az görünür. Bu sorunu dişleri uzatarak gidermek mümkündür. Ancak diş boyları ile implant boylarının orantılı olması implantın kullanım süresini etkilemektedir. Doktorunuz size diş boylarını daha fazla uzatmanın sakıncalı olabileceğini söylediği zaman ısrar etmemeniz gerekir.

​​İmplant üzerine yapılan sabit diş köprülerinde çok iyi Ağız bakımı yapılması gerekir. İyi bakım yapılmayan implantlar uzun süre ağızda kalamazlar. Tıpkı kendi dişlerini gibi hatta daha da fazla temizlik yapılması gerekir.​

Bütün Dişlerini Kaybedenler İçin Protez

​Hareketli diş protezleri yani tam damak protez belli yapımı kolay kullanması zor protezler​dir. yumuşak doku destekli olmaları nedeniyle gıdalar tüketildiği zaman damakta rahatsızlık verirler. Bunun ötesinde tek taraflı çiğneme sırasında hareket ederler. Günümüzde implant uygulamaları sayesinde hareketli diş protezi daha rahat kullanılabilir duruma gelmiştir. Kemik içerisine yerleştirilen 2 veya 4 implant üzerine hareketli diş protezleri yapıldığında estetik ve fonksiyonel olarak tam protezleri oranla büyük olsa sağlanır. Bu protezlerin önemli bir avantajı da çıkarılıp temizlenebilir olmalarıdır.

Diş Kaplama Yapılması

Bütün dişler için

Zirkonyum Diş Fiyatı